Spotkanie autorskie z Andrzejem Grabowskim

Młodzieżowy Dom Kultury zaprasza wszystkich chętnych na kolejne spotkanie autorskie. Tym razem gościć będziemy Andrzeja Grabowskiego. Impreza odbędzie się w sali MDK w piątek 20.05.2011 o godz 18.00. W trakcie spotkania odbędzie się promocja najnowszej książki autora oraz występ zespołu „Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki”.

Andrzej Grabowski – poeta, prozaik, publicysta, laureat wielu nagród i wyróżnień, z których najbardziej ceni sobie tytuł Kawalera Orderu Uśmiechu, skończył 60 lat. Twórca serii książek o przygodach Skrzata Wiercipiętka właśnie uśmiech uważa za iskrę pozwalającą zdobywać przyjaciół.

„Powiedz mi, co przeczytałeś w dzieciństwie, a powiem ci, jakim jesteś człowiekiem” – to pytanie autorstwa Andrzeja Grabowskiego, poety, prozaika, publicysty, który w tym roku we wrześniu obchodził 60. urodziny. Znany i lubiany autor książek pochodzi z Wrocławia, ale wychowywał się w Piotrkowie Trybunalskim, a studia kończył w Krakowie i Rzeszowie. Od wielu lat mieszka w Ciężkowicach, związany jest z tarnowskim środowiskiem kulturalnym.

Zadebiutował mając 20 lat opowiadaniem „Gniewny” na łamach harcerskiego tygodnika „Na przełaj”. Jest założycielem Grupy Literackiej „Rydwan” i kabaretu „V koło”, który od 1975 roku działały na terenie Dębicy, gdzie Andrzej Grabowski zamieszkiwał przez kilka lat. Prowadził także dwa kabarety na Ukrainie – „Odgromnik” oraz „Perskie oko”, a było to w 1977 roku.

W latach 80. był współpracownikiem i współautorem widowisk zrealizowanych wspólnie z Kazimierzem Kudroniem z TVP Kraków, min. „Wielka Noc Poetów” (1983 r.) czy „Pali się fajka nocy” z 1984 roku. W roku 1989 był współzałożycielem niezależnej prasy.

Andrzej Grabowski jest autorem scenariuszy i twórcą widowisk oraz kilkudziesięciu książek, w tym wielu adresowanych do dzieci i młodzieży, z których największym powodzeniem cieszy się seria opowieści o przygodach Skrzata Wiercipiętka. Jest laureatem wielu ogólnopolskich konkursów literackich w dziedzinie poezji, prozy, satyry i tekstów estradowych. Opowiadania, humoreski, wiersze, felietony i fraszki publikował w większości tytułów prasowych w kraju. Wiele utworów Grabowskiego zostało przetłumaczonych m.in. na język francuski, niemiecki, angielski, rosyjski, czeski, japoński.

Andrzej Grabowski może pochwalić się licznymi nagrodami i wyróżnieniami. W uznaniu dokonań w dziedzinie literatury został mu przyznany medal „De Vermeil”, a indywidualny wkład w dzieło rozwoju literatury doceniono także w Tarnowie, przyznając poecie i prozaikowi statuetkę „Uskrzydlonego”. Spośród wielu wyróżnień Andrzej Grabowski najbardziej ceni sobie Order Uśmiechu i zaszczytne miano jego Kawalera, przyznane mu przez dzieci w1997 roku.

Warto jeszcze dodać, iż Grabowski jest organizatorem Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej, której 17. już edycja odbywa się właśnie w regionie tarnowskim. To między innymi za organizowanie tej imprezy, a także za popularyzowanie literatury wśród najmłodszych, otrzymał tytuł Człowieka Roku 2006 w plebiscycie Gazety Krakowskiej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.