Poetycko Muzyczna Bitwa pod Gorlicami

Młodzieżowy Dom Kultury w Gorlicach już po raz 19. zaprasza wszystkich na Poetycko Muzyczną Bitwę pod Gorlicami. W tym roku niestety musieliśmy zrezygnować z przeprowadzenia konkursu, ale dzięki Starostwu Powiatowemu w Gorlicach i Urzędowi Miasta Gorlice możemy Państwa zaprosić na niepowtarzalny koncert pt.”Bardowie Gorliccy”. Po raz pierwszy w Gorlicach obok siebie wystąpi pięciu znamienitych artystów- rodowitych Gorliczan. Będą to: Mirosław Czyżykiewicz, Tadeusz Krok z Agatą Rymarowicz, Arek Zawiliński, Bogusław Diduch i Wiesław Lewek.
Każdy z tych pieśniarzy ma na swoim koncie różne dokonania artystyczne i jednocześnie każdy z nich ma swój niepowtarzalny styl gry , śpiewu, twórczości. Ta mieszanka różnorodności gwarantuje bardzo ciekawe przeżycia artystyczne podczas koncertu.
Koncert odbędzie się 05 maja 2013r. (niedziela) w gościnnej sali Gorlickiego Centrum Kultury o godz. 18.00. Dzięki sponsorom (Starostwu Powiatowemu w Gorlicach i Urzędowi Miasta Gorlice oraz agencji interaktywnej on Cube) koncert jest całkowicie bezpłatny.
Tych z Państwa, którzy znają tych artystów namawiać zbytnio nie trzeba, natomiast tych, którym te nazwiska niewiele mówią możemy napisać tylko: musicie ten koncert zobaczyć, żebyście wiedzieli jakimi wspaniałymi artystami może pochwalić się ziemia gorlicka.
Dodać należy że współorganizatorami koncertu są Gorlickie Centrum Kultury i Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów. Patronat medialny nad imprezą objęli RTVG Gorlice i portal Halogorlice.pl
Serdecznie Zapraszamy!!!

Krótkie notki o artystach:

Tadeusz Krok (ur. 1961 roku w Gorlicach) – polski poeta i pieśniarz.
Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był laureatem wielu przeglądów i festiwali m.in Międzynarodowego Przeglądu Piosenki Autorskiej w Warszawie (II nagroda), Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie (II nagroda, stypendium im. W. Bellona) oraz Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej OPPA w Warszawie. W 1989  wystąpił w koncercie Debiuty na Festiwalu Opolskim. Od wielu lat jest członkiem kabaretu Marcina Dańca.
Od 1996  współpracuje z Agatą Rymarowicz koncertując i nagrywając płyty. Jest uważany za jednego z czołowych przedstawicieli piosenki autorskiej w Polsce.

Mirosław Czyżykiewicz
Z wykształcenia artysta grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (3 lata krakowskiej ASP). Kompozytor, poeta, pieśniarz, malarz.
W latach osiemdziesiątych związany ze studenckim ruchem artystycznym.
Debiutował wierszami w „Radarze”, 1986 roku. W latach 1986-87 współpracownik „Zgryzu”, programu Macieja Zembatego w III Programie Polskiego Radia.
Laureat FAMY (Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej
w Świnoujściu) w latach 1986 i 1987 w kategorii piosenki poetyckiej.
Zdobywca nagrody Programu III PR im. Mateusza Święcickiego w roku 1990.
Reprezentant Polski na międzynarodowym Przeglądzie Form Teatralnych w Antwerpii (Belgia) w roku 1993. Zaprezentował tam recital wierszy Josifa Brodskiego pt. „Światwidzialny” w przekładach Stanisława Barańczaka i Katarzyny Krzyżewskiej z własną muzyką i aranżacjami.
Uczestniczył w koncercie „Kraina łagodności” na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w roku 1995 i 1996. Wystąpił ze swoimi recitalami na „Przeglądzie Piosenki Aktorskiej” we Wrocławiu w 1989 i 1996 roku i jako uczestnik wielu koncertów na tym przeglądzie. Od dwudziestu lat stały współpracownik Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie oraz Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.
Dorobek artystyczny to:
– Autorska płyta analogowa „Autoportret I” (Muza – Polskie Nagrania 1989),
– Autorska płyta CD „AVE” (Pomaton EMI 1999),
– CD „Superata” (Pomaton EMI 2000) – podwójny album („Autoportret 1, „Świat Widzialny”)
– Autorska płyta CD „ALLEZ” (Pomaton EMI 2005) – nominowana do nagrody Fryderyka
– Projekt muzyczny Jerzego Satanowskiego „Zanim będziesz u brzegu” w duecie z Hanną Banaszak nominowana do prestiżowej muzycznej nagrody FRYDERYK 2001,
– „Nie żałuję” i „Przepraszam za świat”- piosenki Agnieszki Osieckiej – z muzyką Jerzego Satanowskiego,
– Wykonawca w projektach literacko-muzycznych Jerzego Satanowskiego:
„Stachura- czyli list do pozostałych”,
„Konie Narowiste – piosenki W. Wysockiego”,
Piosenki STS-u „Myślenie ma kolosalną przeszłość”,
Piosenki Jana Wołka „Para Nasycona”,
„Księga się pisze” – u boku S. Celińskiej i T. Budzisz-Krzyżanowskiej,
Udzielał swojego głosu w spektaklach: „Dziady” w reżyserii J. Englerta, „Dybuk” w reżyserii A. Holland oraz „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” M. Koterskiego.
– I Laureat Nagrody im. J. Kaczmarskiego za całokształt swojej pracy przyznawanej przez Kapitułę tej nagrody Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.
– Wraz z F. H. Tabęckim i J. Bończykiem wykonawca programu „Raj”, prezentowanego niegdyś przez TRIO: Kaczmarski, Łapiński i Gintrowski.
– Wiele indywidualnych recitali w kraju i za granicą.
– Współpracuje z najwybitniejszymi polskimi muzykami miedzy in. P. Perliński, Z. Łapiński,
  Z. Wegehaut, T. Szukalski, H. Miśkiewicz, W. Zieliński, J. Strobel
– z wybitnymi muzykami, którzy towarzyszą mu przy recitalach – tworzących Kameleon (patrz : muzycy): Hadrian F. Tabęcki, Sebastian Wypych, Mariusz Jeka, Radosław Kiszewski,

Bogusław Diduch
Autor tekstów, kompozytor i piosenkarz, organizator imprez kulturalnych, dziennikarz radiowy, członek ZAKR. Działalność artystyczną rozpoczął w 1978 r. Jest współzałożycielem zespołu Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki. Z zespołem zdobywał liczne nagrody na konkursach piosenki literackiej i poetyckiej, z których najbardziej znaczące, to: I Nagroda SMAK 83 w Myśliborzu, I Nagroda OPPA 83 w Warszawie, II Nagroda i Nagroda Publiczności Olsztyńskich Spotkań Zamkowych Śpiewajmy Poezję w 1980 r., II Nagroda SMAK 85 w Myśliborzu.
Brał udział w przeglądach i festiwalach piosenki poetyckiej, studenckiej i turystycznej. Pracował jako dziennikarz w nowosądeckim radiu Echo i Polskim Radiu Rzeszów.
Zespół „Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki” działa od 1979 roku. Został założony w Gorlicach przez Bogusława Diducha, Wiesława Lewka, Jacka Pietruszę i Tadeusza Łuczejko.
Zespół w składzie:  Bogusław Diduch, Wiesław Lewek, Mirosław Bogoń, Tomasz Kubala i Grzegorz Jarek (2009) nadal działa i cieszy się dużą popularnością. Ma na swoim koncie trzy krążki: wydany własnym sumptem Na ostatniej stacyjce przed rajem, oraz we współpracy z Andrzejem Grabowskim – Ballada niedokończona i Ballada wracająca z drogi. Najlepiej sprawdza się w repertuarze poetyckim, choć nie stroni od kabaretu i piosenki turystycznej.
Podczas działalności w zespole oprócz „ojców założycieli” grali tacy twórcy jak Mirosław Czyżykiewicz, Arkadiusz Zawiliński, Grzegorz Zawiliński, Grzegorz „Kołek” Gradalski i wielu innych.
Obok twórczości autorskiej w repertuarze zespołu znajdziemy wiersze poetów z krakowskiej grupy „Tylicz” – Henryka Cyganika, Adama Ziemianina, Andrzeja Krzysztofa Torbusa, Wiesława Kolarza, Franciszka Bratańca, a także Andrzeja Grabowskiego, Andrzeja Pacuły i Krzysztofa Gomoły. Autorami oprawy muzycznej są Bogusław Diduch, Wiesław Lewek i Mirosław Czyżykiewicz. Dla zespołu pisał także satyryk Andrzej Górszczyk.
Zespół jest laureatem: Spotkań Młodych Autorów i Kompozytorów w Myśliborzu, Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej – Hybrydy”, Olsztyńskich Spotkań Zamkowych i wielu innych imprez turystycznych i konkursów autorskich.

Wiesław Lewek
jest sciśle zwiazany z zespołem „Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki”. Zespół działa od 35 lat. Został założony w Gorlicach przez Bogusława Diducha, Wiesława Lewka, Jacka Pietruszę i Tadeusza Łuczejko.
Najlepiej sprawdza się w repertuarze poetyckim, choć nie stroni od kabaretu i piosenki turystycznej. Ma na swoim koncie cztery krążki : „Na ostatniej stacyjce przed rajem”, „Ballada niedokończona” i „Ballada wracająca z drogi” i „Powroty”.
Podczas liczącej 35 lat działalności w zespole oprócz „ojców założycieli” grali m.in. tacy twórcy jak Mirosław Czyżykiewicz, Arkadiusz Zawilinski, Grzegorz „Kołek” Grądalski i wielu innych.
Obok twórczości autorskiej w repertuarze zespołu znajdziemy wiersze poetów z krakowskiej grupy „Tylicz” – Henryka Cyganika, Adama Ziemianina, Andrzeja Krzysztofa Torbusa, Wiesława Kolarza, Franciszka Bratańca, a także Andrzeja Grabowskiego, Andrzeja Pacuły, Krzysztofa Gomoły i Joanny Babiarz. Autorami oprawy muzycznej są Bogusław Diduch, Wiesław Lewek i Mirosław Czyżykiewicz. Dla zespołu pisał także satyryk Andrzej Górszczyk.
Zespół jest laureatem m.in.: Spotkań Młodych Autorów i Kompozytorów w Myśliborzu, Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej – „Hybrydy”, Olsztyńskich Spotkań Zamkowych i wielu innych imprez turystycznych i konkursów autorskich.

Arkadiusz Zawaliński –
autor muzyki, tekściarz, wokalista, gitarzysta posługujący się technikami fingerpicking i bottelneck. Koncertował na festwalach w Polsce, Francji, Czechach, Słowacji jak i grywał na ulicach Amsterdamu. Laureat wielu festiwali mi. FAMA w Świnoujści, Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, Zaczarowany Świat Harmonijki w kategorii gitara Poznań. Współpracował z zespołami Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki, Kropla Życia, Blue Crow, Dzika Cherry, Zabrzańska Orkiestra Rockowa, BGB oraz ze śpiewającym aktorem Lechem Dyblikiem. Jednak jego dzieckiem od początku do końca jest formacja Na Drodze, w której pełni role dostawcy formy i treści.
Oficjalni wydawnictwa zespołu:
„Tam gdzie zaczyna się mój świat” – Dalmafon 2007,
„Blues Dziewięciu” – Dalmafon 2010
„Żelazna” – Flower Record 2012

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.