Pracownia muzyczna
Tomasz Kubala
Ukończył studia magisterskie z pedagogiki opiek.-wych. Z fakultetem wychowanie muzyczne, Kurs Kwalifikacyjny Sztuka Instruktor muzyki w MDK. Gitarzysta, kompozytor, członek zespołu Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki. Obecnie dyrektor MDK.
Koło gitarowe
W Młodzieżowym Domu Kultury od początku jego istnienia działają koła nauki gry na gitarze. Prekursorem tej formy działalności był Bogusław Diduch – gorlicki bard, założyciel legendarnego zespołu „Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki”. Obecnie działalność tą kontynuuje obecny dyrektor MDK Tomasz Kubala.
Głównym celem działalności tych kół jest nauczanie gry na gitarze. Nauka opiera się na programach autorskich instruktorów prowadzących. Nauczamy gry akompaniatorskiej, czyli opartej na akordach. Celem naszym jest nauka grania piosenek (głównie polskich).
Staramy się wybierać ambitny repertuar z nurtu tzw. piosenki literackiej. Jednak nie stronimy od przebojów, które wszyscy znają tj. Autobiografia, Whisky czy współczesne: Jak anioła głos, Sprzedawcy marzeń.
Uczestnicy zajęć występują na corocznym Koncercie Kolęd i na prezentacji na zakończenie roku szkolnego. Bardzo wielu naszych wychowanków bierze udział jako akompaniatorzy w uroczystościach szkolnych w swoich macierzystych szkołach. Ogromna ilość dzieci i młodzieży uczestnicząca w zajęciach świadczy o bardzo dużym zainteresowaniu naszą ofertą.
Zespoły muzyczne
Jednym z elementów działalności MDK jest prowadzenie zespołów muzycznych. Nauka w tych formach działalności opiera się na zgraniu zespołu, grze akompaniatorskiej i solowej.
Zespoły tworzą swój własny program oparty na kilkunastu utworach obcych wykonawców. Nie stronimy również od własnej twórczości.
Przez ostatnie 10 lat w MDK grały zespoły o bardzo zróżnicowanych brzmieniach, od zespołów heavy metalowych przez zespoły bluesowe, rockowe, ska, aż po piosenkę literacką.
Zespoły te jak choćby „Beskid Band”, „Initium”, „Hżonszcz”, „Zaraz” zdobywały wielokrotnie nagrody na wielu festiwalach na terenie naszego województwa. Ponadto reprezentowały naszą placówkę dziesiątki razy podczas różnych uroczystości wojewódzkich, powiatowych, miejskich.
Działalność tych zespołów udokumentowana jest kilkoma płytami nagranymi w naszym studiu MDK-owskim.
Zaduszki muzyczne
Koncert zatytułowany „Zaduszki muzyczne” odbywa się w MDK a przedtem w OPP corocznie od kilkunastu lat. Jego prekursorem był Bogusław Diduch. Na repertuar koncertu składają się piosenki w różnoraki sposób mówiące o przemijaniu.
W koncertach tych oddajemy hołd zmarłym artystom. Wielokrotnie graliśmy utwory A. Osieckiej, K. Klenczona, J. Kofty, G. Ciechowskiego.
Ze względu na bardzo ciekawą oprawę, koncerty te cieszą się olbrzymim zainteresowaniem ze strony słuchaczy. Specyficzny klimat tych Koncertów pozostaje na długo w pamięci osób, które je widziały.
Walentynki muzyczne
Podobną tradycję mają nasze „Walentynki muzyczne”. Po raz pierwszy w Gorlicach odbyły się z inicjatywy Agaty Kaczmarczyk w sali Gorlickiego LO im. M. Kromera. Szybko idea ta uzyskała akceptację ówczesnego dyrektora OPP Bogusława Diducha i nasza placówka stała się organizatorem tego bardzo popularnego wśród młodzieży Koncertu. Z biegiem lat mieliśmy inscenizacje w parku, w barze, fragmenty prozy, poezję, wreszcie gorące pokazy taneczne.
„Walentynki muzyczne” to jedno z najcenniejszych wydarzeń artystycznych w naszym mieście przyciągające co roku bardzo liczną rzeszę widzów.
Koncert kolęd
Okres kolędowy przypada akurat kiedy kończy się I półrocze roku szkolnego.
Zatem jest to niebywała okazja do zaprezentowania swoich umiejętności przez uczestników kół muzycznych.
10 lat temu inicjatorem tych koncertów był obecny dyrektor MDK Tomasz Kubala. Początkowo koncerty te odbywały się w małej sali widowiskowej MDK, gdzie słuchaczami byli głównie rodzice dzieci występujących. Kolejne koncerty przyciągały coraz liczniejszą rzeszę słuchaczy a ich formuła rozrastała się. Do obecnego roku wystąpiło w nich już kilka renomowanych zespołów m.in. „Serencza”, „Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki” zespół jazzowy Mirosława Bogonia oraz chór Belfersingers.
W 1992 roku uchwałą Rady Pedagogicznej Ogniska Pracy Pozaszkolnej powołaliśmy
do życia nową wówczas formę organizacji zajęć muzycznych Studio Wokalne. Powodem decyzji Rady był coraz liczniejszy udział wychowanków w imprezach i konkursach wokalnych,
ze szczególnym uwzględnieniem ambitnych propozycji o charakterze literackim i poetyckim.
Od początku istnienia Studio Wokalne było nie tylko formą zajęć artystyczno – edukacyjnych, ale także pewnym forum towarzyskim dla „wtajemniczonych” w arkana ambitnej piosenki
i muzyki.
To właśnie w gronie młodych „wokalistów” powstawały inicjatywy imprez i projektów.
Ze Studia wykiełkowały takie zdarzenia, które nabrały cyklicznego charakteru jak „ Poetycko – Muzyczna Bitwa pod Gorlicami”, „Zaduszki Poetycko – Muzyczne”, „Muzyczne Walentynki”, programy monograficzne- poświęcone twórczości tekściarzy, kompozytorów, wykonawców, gatunkom muzyki, wreszcie nawet muzyce poszczególnych narodów.
W zajęciach Studia uczestniczyło od czasu jego powstania kilkuset młodych adeptów sztuki wokalnej. Jedni pojawiali się incydentalnie, przygotowywali repertuar w pośpiechu i biegli do nauki i innych zajęć, inni przez lata, systematycznie doskonalili swoje talenty, współpracowali w organizacji imprez, pomagali młodym koleżankom i kolegom, zdobywali laury w konkursach
i festiwalach.
Nie sposób przypomnieć tu wszystkich „wokalistów”, ale o wielu warto pamiętać. Anna Piecuch i Agnieszka Wrona po dwa razy kwalifikowały się do Krajowego Finału Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w kategorii poezji śpiewanej, w finale wojewódzkim OKR byli m.in. Kamila Plucińska, Małgorzata Ulrich, Klaudia Kozień, Agnieszka Prokop, Iwona Śliwa, Magda Tokarz, Alicja Grzesiak, Ewa Łuczejko, … .
Studio „grało i śpiewało” w koncertach monograficznych utwory Grechuty, Krajewskiego, Kofty, Osieckiej, Presleya, piosenki inspirowane folklorem, piosenki francuskie i rosyjskie.
Nie byłoby sukcesów konkursowych i imprezowych Studia, gdyby nie zaprzyjaźniona początkowo, a później stanowiąca jego integralną część grupa muzyków: Tomasz Kubala, Sobiesław Pawlikowski, Grzegorz Bochniak, Mirosław Bogoń, Grzegorz Jarek, Agnieszka Prokop, Justyna Nowak, Barbara Nowicka, Tomasz Budzioch, Barbara Kotecka, Renata Mikruta, i.in.
Z roku na rok liczba uczestników zajęć rośnie, a Studio jest coraz bardziej popularne wśród gorlickich miłośników poezji i muzyki.
Mirosław Bogoń
Zajęcia muzyczne terenowe grup mniejszości narodowych – zespoły instrumentalne i chór „Ruczaj”
Pięć lat temu (2002/2003) pojawiła się inicjatywa współpracy Stowarzyszenia Łemków z Młodzieżowym Domem Kultury w Gorlicach. Owocem tej współpracy miło być propagowanie kultury łemkowskiej wśród dzieci i młodzieży . Zatrudniono więc instruktorów, dzięki którym młodzież rozpoczęła naukę śpiewu, gry na instrumentach, recytacji. Tak jest do dzisiaj. Powstały zespoły muzyczne: „Ruczaj” i zespoły instrumentalne: gitarowo – keyboardowe.
Zespół „Ruczaj” to łemkowski chór młodzieżowy składający się z uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sękowej i Zespołu Szkół w Siarach – ogółem 20 członków z 10 miejscowości. Ma na swym koncie występy w całej Polsce, udział w programach telewizyjnych (m.in. z Brianem Scottem, Wandą Chotomską), konkursach ogólnopolskich. Dzięki patronatowi Młodzieżowego Domu Kultury zespół zwiedził wspaniałe rejony Polski i uczestniczył w wielu prestiżowych imprezach. Udział w tego typu zajęciach sprzyja wyławianiu młodych talentów, którzy zdobywając doświadczenie sceniczne próbują również samodzielnie sił w innych formacjach muzycznych: zespoły rockowe i folkowe, soliści w studiach wokalnych czy zespołach szkolnych.
Zespoły instrumentalne gitarowo – keyboardowe tworzą uczniowie wyżej wymienionych szkół w wieku 9 – 14 lat. Uczestnicy tych zajęć bardzo często prezentują swoje umiejętności podczas imprez szkolnych , czy środowiskowych wzbogacając ich oprawę muzyczną i estetyczną. Młodzież chętnie uczestniczy w zajęciach, na których oprócz nauki gry ma możliwość wspólnego muzykowania i konfrontacji z nauczycielem. Instrumentaliści zdobytą wiedzę próbują ponadto wykorzystać w różnych zespołach: rockowych, scholach. Dzięki umożliwieniu nauki gry młodzież chętniej angażuje się w życie kulturalne naszego regionu
Agata Masztafiak
Absolwentka Państwowego Liceum Muzycznego im. F. Chopina w Krakowie 1993-1997r. a następnie Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach, na kieruneku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuki muzycznej 1997-2002r. oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego na Wydziale Pedagogiczno – Artystycznym – Studiów Podyplomowych w zakresie wiedzy o kulturze 2007r.
W Młodzieżowym Domu Kultury prowadzi zajęcia muzyczne ukierunkowane na
rozwój zainteresowań i uzdolnień młodych wokalistów i instrumentalistów. Od
11 lat prowadzi zajęcia gry na instrumentach klawiszowych (keyboard, fortepian) oraz naukę gry na flecie poprzecznym, prowadzę również zespoły wokalne i wokalno- instrumentalne.
Zajęcia muzyczne przebiegają według planu pracy uwzględniającego możliwości,
uzdolnienia i wiek uczestników, oraz potrzeby środowiska lokalnego.
Główne cele zajęć to:
-rozwijanie uzdolnień i wrażliwości na muzykę,
-kształtowanie zainteresowań i upodobań muzycznych,
-wzbogacenie wiedzy z zakresu kultury muzycznej,
-kształcenie i rozwijanie umiejętności muzycznych takich jak : śpiew, gra na instrumentach, działania twórcze,
-rozbudzanie zamiłowania do muzykowania indywidualnego i zespołowego,
-poznawanie muzyki i tradycji muzycznych własnego regionu, dorobku polskiej kultury muzycznej